Nový blok - dvojklikom tu, zahájite úpravu bloku...
Zápis Zákonného záložného práva v prospech spoločenstva ...
Problematika zápisu zákonného záložného práva v prospech spoločenstva vlastníkov bytov a NP (Ďalej "SVB") odznelo už viackrát. Začali sme sa ňou zaoberať ešte v roku 2008, keď sa nám prvýkrát ozvalo naše členské spoločenstvo, že pri vymáhaní dlhu od neplatiča bola ako záložný veriteľ v prvom rade tzv. prednostný záložný veriteľ uprednostená banka, ktorý poskytla vlastníkovi úver. Len na spresnenie uvediem, že v tomto prípade bolo záložné právo v liste vlastníctve zapísané v prospech všetkých vlastníkov, pretože vlastníci pri prevode do osobného vlastníctva prešli pod správcu a SVB zriadili dodatočne, niekoľko rokov po odkúpení bytov. Dlh voči vlastníkovi si pri dražbe bytu dlžníka uplatnilo SVB, avšak súd ho ako veriteľa zaradil na posledné miesto, nakoľko v liste vlastníctva nebolo zapísané. Z toho dôvodu SVB nemalo pokrytú pohľadávku voči vlastníkovi. Vtedy sme boli presvedčení o tom, že záložné právo, ktoré vzniká zo zákona je na prvom mieste v poradí, keďže vzniká zo zákona. Prvé, na čo sme ihneď upozornili našich členov v našom internom časopise - Informačný list ZSVB bolo aby si urgentne zapísali právo v prospech SVB odvolávajúc sa na tetno prípad. Uverejnili sme aj vzor ako o tento zápis žiadať. Počas ďalšieho obdobia sme už aj pri konzultáciach upozorňovali každého predsedu spoločenstva, aby si overil zápis záložného práva v liste vlastníctva, hoci od nás pýtali radu v inej veci. Pritom sme zistili, že mnohé bytové domy pri prevode bytov do osobného vlastníctva vôbec nemali zapísané zákonné záložné právo ani v prospech všetkých vlastníkov, ani v prospech SVB. Na základe uvedeného prípadu sme zisťovali okolnosti a právne súvislosti, či takýto postup bol v súlade so zákonom. Zistili sme, že bol, a to v zmysle Občianskeho zákonníka a zákona o katastri nehnuteľnosti. Pokial vzniklo na zálohu viac záložných práv, na ich uspokojenie rozhodujúce poradie ich registrácie v registri záložnýchpráv, t.j. na príslušnom liste vlastníctva. Zdroj: Ing. Leskovská, ZSVB na Slovensku |
Vzor žiadosti:
Spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov so sídlom......................................
V .......................... dňa ........................................ Katatrálny úrad v ...........................
VEC: Žiadosť o zápis zákonného záložného práva v prospech spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov ako nástupcu vlastníkov bytov a nebytových priestorov.
Spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov ...................................IČO ........... ........................., so sídlom v ........................................................ zapísané v Registri spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov v registri Obvodného úradu v .... ................. pod číslom registrácie ........................... zo dňa ....................... zastúpená predsedom spoločenstva ako štatuárom, týmto žiadam Katastrálny úrad v .................... o zápis zákonného záložného práva podľa § 15 ods. 1 zákona č. 182/1993 Z.z. v prospech Spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov ..............................ku Z-xxx + k dátumu zápisu (tu prosím dopíšte číslo zápisu záložného práva v prospech vlastníkov podľa §15 ods. 1 zákona č. 182/1993 Z.z. príslušného listu vlastníctva) na LV č. ............... v katastrálnom území v ......................... ako nástupníka, na ktorého prechádzajú práva doterajšieho veriteľa, ktorými boli vlastníci bytov a nebytových priestorov.
Pedseda SVBaNP |
Poznámka.
Žiadosť ďalej musí obsahovať čísla všetkých bytov a NP v obytnom dome, číslo poschodia, číslo vchodu, podiel na spoločných častiach a spoločných zariadeniach domu na pozemku, súpisné číslo stavby a parcelné číslo pozemku, na ktorom je dom postavenýa pohľadávku, ktorú zabezpečuje. Pod pohľadávkou sa rozumie príspevok do fondu prevádzky, údržby a opráv, zabezpečenie plnení spojených s užívaním bytov a NP a ďlšie pohľadávky v zmysle právoplatných rozhodnutí vlastníkov bytov NP v obytnom dome.
Záložné právo sa viaže k jednotlivým bytom a nie k celému bytovému domu. Kataster nehnuteľnosti v tomto prípade eviduje byty a NP ako samostatné veci, ktoré môžu byť predmetom občianskoprávnych vzťahov.
V prípade, že zákonné právo v LV bytového domu vôbec nebolo zapísané v prospech všetkých vlastníkov bytov NP, t.j. nebol vykonaný zápis v zmysle § 15 zákona o vlastnístve bytov, potom kataster zákonné záložné právo v prospech SVB zapíše k dátumu, kedy sa o zápis požiada, nakoľko niet predchodcu - vlastníkov, v prospech ktorých malo byť zákonné záložné právo zapísané, nemožno teda žiadať o zápis nástupcu - spoločenstva.
Ing. Otília Leskovská, ZSVB ns Slovensku.
Späť |
|